Rüya Olayları

Rüyalarınızda karşılaştığınız karakter ve yaratıklar aynı zamanda rüyanızdaki hareketin de kaynağıdır ve rüyanız bir dizi etrafında gelişirken siz de bu sahneleri deneyimlersiniz. Bir rüyayı tarif ederken düşçülerin kullandığı en yaygın kalıplardan biri “sonra”dır ve genellikle finaldeki “Sonra uyandım!”& kadar bir seri halinde bu kalıplar birbirlerini takip eder. Bu “sonra’’lar rüyanızdaki önemli olaylara işaret eder ve size rüya hikâyenizi şekillendirmenizde yardımcı olur. Siz bu olaylar esnasında diğer karakterlerle bağlantı kurdukça, bilinçdışı özellikleriniz de bireysel hikâyenizin ana temasını geliştirir.

Her rüya olayları dizisi benzersiz gibi görünse de, genelde benzer temaları takip eder. Rüyalarımızda deneyimlediğimiz bu evrensel olaylar, uyanık yaşantımızdaki en güçlü mitlerin ve öykülerin birçoğunun ana konularını şekillendirmektedir. George Lucas’ın Yıldız Savaşları (Star Wars)’na ilham kaynağı olan Amerikalı mitoloji uzmanı Joseph Campbell, yüzlerce farklı kültürdeki rüya mitlerini incelemiş ve hemen her mitte aynı olay yapılarının yer aldığını keşfetmişti. Bu mitolojik olay yapıları bizde derin yankılar uyandırırlar çünkü bireysel yaşam öykülerimizi çok güçlü bir şekilde yansıtırlar.

Rüyalarımız ve hikâyelerimizdeki üç temel olay şu sırayla meydana gelir: eylem çağrısına cevap vermek; kararlı ve derinleştirici bir bağlılık kurmak; içsel yeteneklerimizle ilgili muzaffer bir farkındalık. Edebiyatta anlattığımız tüm harika öyküler gibi, biz de rüyaya genelde bir eylem çağrısı üzerine gireriz. Bir tiyatro sahnesinde bu 1. Sahne olarak veya Hollyvvood’da bir senaristin adlandıracağı gibi, geri planı olan bir kurgu olarak görülebilir. Harekete geçme evresi 2. Sahneye evrilir ki, bu da genelde hikâyenin ana bölümüdür. Oyunun daha derinlerine indiğimizde, 2. Sahnenin ortasında zor bir karar vermemiz gerekir.

Yunan mitolojisinde tıp ve sağlık tanrısı Asklepios’tan kaynağını alan, tıp ve iyileşme ile özdeşleştirilen kadim bir sembol; sembolde asaya dolanmış bir yılan resmedilir.

Sıklıkla bu karar anında kaçarız; ancak, kendimize daha derinden bağlanmayı seçersek, 2. Sahneye doğru ilerlediğimizi ve daha da fazla zorlukla yüzleştiğimizi fark ederiz. Bu zorluklara göğüs gerdikçe, 3. Sahneye gireriz ve burada, bizi başta eyleme çağıran dramatik gerginliği sonunda çözeriz. Perdeler kapandığında ve filmde emeği geçenlerin adları jenerikte akmaya başladığında, öykü bize hem rüyalarımızda hem de uyanık yaşantımızda yeteneklerimiz hakkında oldukça derin bir farkındalık kazandırmış olur. Bu tip rüya olayları serileri hemen hemen her klasik oyun veya filmde bulunur.

Tipik bir rüya serüveni 15 ila 45 dakika arasında sürer; fakat yalnızca hikâyeyi ileriye taşıyan kısımları oynatarak bu zaman aralığına baştan sona bir hayatı sığdırabilirsiniz. Çok yetenekli bir senarist gibi, otomatik olarak devinimi ve olay çözülmelerini devam ettirerek, yarattığınız karakterlerin dürtü ve isteklerini ortaya çıkarabilirsiniz. Size gerçek zamanlı rüya görüyormuş-sunuz gibi gözükebilir ama aslında rüya hikâyelerinizi sıkıştırıp fragmanlara ayırarak, öykülerinizdeki en önemli olayları seçiyor ve öykü zamanında rüya görüyorsunuz.
Rüya Olayları_1.jpg

No Responses to “Rüya Olayları”

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*